Workshopurile UNIVERSALIO

Workshopul UNIVERSALIO Start

Alege-ţi universitatea (şi domeniul potrivit) şi înţelege procesul de aplicare

Acest workshop e pentru tine dacă:

• Ești în clasele X-XII.
  • Te gândeşti să aplici pe cont propriu la studii în străinătate, dar vrei sa beneficiezi de sprijinul unor consilieri cu expertiza în acest domeniu pentru a face alegeri cat mai bine informate si potrivite nevoilor și profilului tău.
  • Ai nevoie de informații generice cu privire la implicațiile principale ale studiilor în străinătate, (destinații de studiu accesibile, criterii de admitere, costuri de studiu și de trai, burse de studiu și oportunități după terminarea studiilor)
  • Vrei să obţii informaţii despre documentele necesare pentru dosar, dar și instrumente și tehnici pentru structurarea și redactarea documentelor (eseul de motivație personală, scrisoare de recomandare, CV, formularele de aplicație)
  • Ai nevoie de informatii cu privire la procedurile ulterioare trimiterii aplicației (pregătirea pentru interviul de admitere, aplicații financiare, identificarea oportunităților de cazare, organizarea bugetului necesar studiilor, oportunități de angajare pe perioada studiilor, viața de student internațional).

Cu ce vei pleca de la workshop:

• O analiză generală a oportunităților de studiu în diverse țări și o analiză specifică nevoilor tale care să răspundă la întrebări precum în ce țară să aplic și pe ce domeniu, care sunt avantajele și provocările studiilor în strănătate.
  • O imagine detaliată asupra procedurii de aplicație (perioada trimiterii aplicațiilor, completarea formularului de aplicație și procedurile post-aplicație).
  • Analiza tuturor documentelor necesare pentru dosar și conceperea unui plan pentru redactarea acestora (eseu de motivație, CV, recomandare etc.) în funcție de abilitățile/experiențele tale și universitățile la care vrei să aplici.
  • O structură de bază a eseului de motivație personală, care să valorifice experiențele tale şi care să vină în acelaşi timp în întâmpinarea așteptărilor universităților din străinătate
  • Analiza răspunsurilor posibile din partea universităților.
  • Discuție despre aplicația financiară și cazare, dar și despre alte aspecte ale vieții de student.

Workshopul se va desfăşura după următoarea structură:

Introducere: De ce îmi doresc sa studiez în Marea Britanie (şi cum fac asta)? (1 oră)

• Avantajele pe termen scurt și lung (oportunități de carieră și dezvoltare personală)
  • Prezentarea procesului de aplicare
  • Deadline-uri

Modul 1: Care sunt criteriile pentru alegerea universităților și care este cel mai potrivit domeniu de studiu pentru mine? (2 ore)

• Prezentare despre alegerea optimă a universităților
  • Două exerciții aplicative: identificarea universităților; alegerea domeniilor de studiu pentru fiecare participant

Modul 2: Ce presupune realizarea dosarului de aplicație? (2 ore)

• Trei activități practice de identificare a experiențelor relevante pentru aplicația în Marea Britanie și includerea acestora în eseul de motivație, recomandare, interviu, formular de aplicație, pentru maximizarea șanselor de admitere.

Modul 3: Ce presupune realizarea aplicației financiare și cea pentru cazare? (1 oră)

• Înțelegerea și realizarea aplicațiilor financiare și pentru cazare.

Modul conclusiv: fiecare participant va structura împreună cu consilierul un plan de acțiune (pe baza informațiilor și instrumentelor folosite în timpul workshopului) pentru a-și putea finaliza apoi cu succes aplicația în Marea Britanie la nivel individual. (1 oră)

Workshopul durează în total 8 ore şi include o pauză de prânz de o oră.

Calendar

Momentan, avem în plan următoarele date și locații:

• 5 decembrie, Timişoara, biroul EDUCATIVA din Timişoara
  • 6 decembrie, Arad (locaţia exactă urmează să fie anunţată)
  • 9 ianuarie 2016, Bucureşti, biroul EDUCATIVA
  • 31 ianuarie 2016, Iaşi, biroul EDUCATIVA

Nu ai găsit locația în care ai vrea să participi sau nu poți participa în data planificată?
Urmărește această pagină, pentru că vom adăuga noi date și locații constant.

Sau completează formularul de mai jos ca să discutăm despre ce opțiuni ai la dispoziție.

Cost şi beneficii

Taxa de participare la workshop este de 60 de euro. Poți beneficia de o reducere dacă te înscrii împreună cu o altă persoană (caz în care veți plăti împreună 100 de euro) sau dacă ai un cod de reducere de la standul UNIVERSALIO de la RIUF sau de la un profesor.

Taxa de participare îţi asigură:

• Acces la workshop
  • Suport de curs printat
  • Consumabile pentru workshop
  • Masă de prânz
  • Băuturi răcoritoare şi gustări (pe parcursul zilei)
  • O reducere la costul serviciilor de consiliere personalizată UNIVERSALIO (în cazul în care alegi ulterior să apelezi la sprijinul unui consilier)

Interesat de un workshop UNIVERSALIO?

Consilierilor UNIVERSALIO le place să călătorească. Așa că te vizităm și în liceu. Vino la standul nostru de la Colegiul Național ''Spiru Haret'' Targu Jiu și Colegiul National "Tudor Vladimirescu", Gorj pe 30 și 31 martie. ... See MoreSee Less

Hai şi tu la standul UNIVERSALIO de la RIUF - Romanian International University Fair Braşov să vorbim despre cum poți studia la o universitate de top de oriunde din lume.
#UNIVERSALIO #RIUF #studiazainstrainatate
... See MoreSee Less

Daniela de la UNIVERSALIO îți spune cum a fost la RIUF - Romanian International University Fair Cluj. Noi am plecat spre Brașov unde te așteptăm și pe tine joi, 23 martie, la Hotel Aro Palace, începând cu ora 10:00! ... See MoreSee Less

Consilierii UNIVERSALIO te aşteaptă la RIUF - Romanian International University Fair la Sala Polivalentă din Cluj pentru a povesti despre procesul de aplicare la universitățile de top din întreaga lume. ... See MoreSee Less