Workshopurile UNIVERSALIO

Workshopul UNIVERSALIO Top University Upgrade

Cum să fii admis la o universitate de top

Workshopul UNIVERSALIO Start acoperă subiecte cu care te-ai familiarizat deja (pe cont propriu sau pentru că ai participat deja la un alt workshop UNIVERSALIO)?

Dacă da, am construit pentru tine o soluţie care să-ţi permită să treci direct la cele mai importante provocări ale realizării unei aplicaţii competitive, astfel încât să-ţi maximizezi şansele de admitere la o universitate de top.

Vei putea astfel să descoperi cum poţi îndeplini exigenţele admiterii la universităţi din vârful clasamentelor mondiale: cum să înţelegi aşteptările pe care le are de la un aplicant o universitate de prestigiu, cum să îţi pui în valoare experienţele şi realizările într-un eseu de motivaţie personală de impact şi cum să treci cu succes de interviul de admitere.

Iți este adresat acest workshop dacă:

1. Ești elev de liceu, în clasa a X-a, a XI-a, sau a XII-a și vrei să aplici la studii in străinătate.
  2. Vrei sa beneficiezi de sprijinul unor consilieri cu expertiza in acest domeniu pentru a face alegeri cat mai bine informate si potrivite nevoilor si profilului tau;
  3. Ai nevoie de informatii specifice cu privire la documentele necesare pentru dosar si instrumente/tehnici pentru structurarea si redactarea documentelor (eseul de motivatie personala, scrisoare de recomandare, CV, formularele de aplicatie)
  4. Ai nevoie de informatii si pregatire pentru interviul de admitere, fie el general/motivational, fie specific anumitor unievrsitati (Oxford, Cambridge, alte universități pe programe de Medicină)
  5. Vrei să îți eficientizezi aplicația prin redactarea unor documente cât mai clare și bine articulate.

Cu ce vei pleca de la workshop?

1. O anamneză a abilităților și a talentelor tale, pentru a decide împreună dacă ești eligibil/ă să aplici la studii în străinătate
  2. Analiza tuturor documentelelor necesare pentru dosar și înțelegera acestora în functie de abilitatile/experientele tale și universitatile la care vrei sa aplici
  3. O structură a eseului de motivație personală, care să valorifice experiențele tale personale, formale și informale, dar care să vină în întâmpinarea așteptărilor universităților din străinătate
  4. Tehnici de redactare eficientă a discursului scris (pentru eseul de motivație personală, scrisoare de intenție/recomandare, CV), sau oral (pentru interviu)
  5. Valorificarea experienței tale de studii în străinătate pe piața internațională a muncii

Interesat de un workshop UNIVERSALIO?